Dlaczego warto grać w gry fabularne?

Dlaczego warto grać w gry fabularne?

Praca jest bardzo ważnym aspektem życia człowieka. W dzisiejszych czasach coraz bardziej się jej poświęcamy i rzadko znajdujemy czas na rozrywkę lub hobby. Chcąc się oderwać od szarej rzeczywistości coraz chętnie sięgamy po gry fabularne. Można powiedzieć, że przeżywają one teraz drugą młodość.

Pozwalają one doskonale rozwinąć naszą kreatywność i wyobraźnię. Tzw. gra RPG, z angielskiego role-playing game, polega na tym, że jedna osoba, czyli mistrz gry prowadzi narrację. Mistrz jako jedyny zna scenariusz. Jest także reżyserem całości i wciela się w role postaci drugoplanowych. Reszta uczestników odgrywa role wybranych postaci pierwszoplanowych. Najczęściej gracze dobierają się w drużyny. Cała rozgrywka toczy się fikcyjnie, w wyobraźni. Mistrz gry zadaje pytania, zarysowuje tło postaci, a reszta uczestników musi odpowiednio reagować na dane zdarzenia, opowiadać, co robią w danej chwili albo jak chcą pokonać daną trudność. Dzięki temu tworzy się niezwykły świat i niezwykła historia. W grach RPG dużo jest spontaniczności. Nigdy nie wiadomo, jak potoczy się rozgrywka.
Jednym z elementów, który może, choć nie musi pojawiać się w grach fabularnych, są kości. Wprowadzają one do gry element losowości. Gracz nie podejmuje tutaj indywidualnej decyzji, ale zdaje się na wynik rzutu. W przypadku użycia kości, mistrz gry ma mniejszy wpływ na narrację. Według niektórych osób, rozgrywka robi się w ten sposób mniej ciekawa. Mniej musimy wtedy myśleć, pozbawiamy się też kreatywności.

Pierwszą znaną na świecie grą fabularną, która była prekursorem wszystkich obecnie dostępnych, jest gra Dungeons & Dragons. Osobom nieobeznanym ze światem RPG, nazwa ta może wydawać się znajoma, gdyż bardzo głęboko zakorzeniła się w popkulturze. Możemy zobaczyć, jak grają w nią np. bohaterowie niektórych popularnych seriali i filmów.

Gry są wspaniałą i rozwijającą rozrywką. Uczą, integrują, dają dużo radości i pozwalają zająć nam czas na długie godziny. Mają jednak jeden poważny mankament. Są zdecydowanie za drogie. Ceny podręczników głównych wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Często, aby móc prowadzić ciekawsze rozgrywki lub rozwijać fabułę gry, musimy dokupować jej kolejne części, edycje lub dodatki. Kolejnym problemem może być to, że aby zagrać w grę fabularną, musimy mieć przynajmniej jednego partnera. Ciężko jest czasem zebrać grupę przyjaciół chętnych do gry. Jednak mimo wszystko warto zainwestować w przynajmniej jeden jej egzemplarz, gdyż może się okazać, że odkryjemy w sobie nową pasję i sposób na relaks.