Jak przygotować rower po zimowej przerwie do nowego sezonu?

Jak przygotować rower po zimowej przerwie do nowego sezonu?

Jeśli Twój rower „przestał” okres jesienny w garażu lub piwnicy, a chcesz nim bezpiecznie i wygodnie wyjechać wraz z pierwszymi promieniami słońca, musisz go przygotować do pokonywania kilometrów i tras. W jaki sposób?

Po co serwisować rower?

Czy naprawdę rower musi być odpowiednio przygotowany do sezonu wiosenno-letniego?

Jeśli nie chcesz prowadzić roweru, ponieważ zerwał się w nim łańcuch; tracić energii na ciężkiej jeździe, ponieważ „wbicie” lżejszej przerzutki nie będzie możliwe lub stracić koła na większej dziurze, musisz zadbać o serwis swojego jednośladu przed sezonem.

Nie musisz wydać sporo pieniędzy na specjalistyczne prace serwisantów, ponieważ większość czynności wykonasz samodzielnie, pod swoim domem. O czym musisz pamiętać?

Pierwsza rzecz – mycie

Chcąc, aby rower pięknie prezentował się na miejskich ulicach lub szosach, ale też cieszył bezproblemowym działaniem i cichą pracą, trzeba go dobrze umyć.

Wystarczająca okazuje się szmatka z ciepłą wodą. Pamiętaj także o omijaniu wrażliwych na wilgoć miejsc, czyli:

– łożyska, szczególnie przy piastach (mechanizm odpowiadający za pracę kół);
– suport (za jego sprawą kręci się korba z pedałami);
– stery (mechanizm, dzięki któremu można kręcić kierownicą).

Konserwacja łańcucha

Żeby rower podczas jazdy pracował płynnie i nie stawiał oporu, ważne jest zadbanie o stan techniczny łańcucha. O ile o samym smarowaniu tego elementu raczej się nie zapomina, o tyle często pomijana jest kwestia jego wyczyszczenia, która powinna być obowiązkowa i wykonana w pierwszej kolejności.

Po co czyścić łańcuch? Żeby nałożyć na niego warstwę preparatu oleistego, konieczne jest usunięcie pozostałości z poprzedniego sezonu, która się nagromadziła i zaschnęła. W tym celu najskuteczniejsza okazuje się benzyna lub ekologiczny, cytrusowy odtłuszczacz. Substancją należy nasączyć szmatkę i trzymać przez nią łańcuch, obracając pedałami „do tyłu”.

Żeby jazda rowerem była przyjemna i pozbawiona uciążliwego skrzypienia, trzeba nasmarować łańcuch. W tym celu najlepsze okazują się specjalne oleje, których na rynku można znaleźć kilka rodzajów.

Bezpieczne opony

Jazda na „dętce” nie należy do przyjemnych. Poza tym, słabe ciśnienie w oponach wpływa na ich szybsze zużycie lub całkowite zniszczenie części.

Żeby odczuwać komfort z jazdy, przed pierwszą wycieczką powinieneś sprawdzić stan ciśnienia w oponach swojego roweru. Jeśli ten zimował kilka miesięcy w garażu, prawdopodobnie okaże się, że będziesz musiał uzupełnić deficyt powietrza.

Żeby dziury w jezdni nie były odczuwalne, a rower miał lepszą przyczepność, nie należy przesadzać z wtłaczaniem zbyt dużej ilości ciśnienia do opony. Warto natomiast sugerować się zaleceniami producenta, które są oznaczone na oponie i na tej podstawie dobierać parametry kompresora.

„Proste” koła

Jeśli chcesz, żeby Twoja jazda na rowerze była bezpieczna, musisz skupić swoją uwagę na kołach, które mają jechać prosto. Jeśli, któraś oś została zachwiana, można się spodziewać trudności w wykonywaniu manewrów lub samego utrzymywania jazdy po prostym torze.

Żeby sprawdzić czy koła nie są krzywe, musisz obrócić rower „podwoziem” do góry, czyli postawić go na kierownicy i siodełku. Zakręcenie kołami powinno pokazywać wyraźnie prosty cykl obrotów. Jeśli któreś koło wykazuje odchylenie, „bicie” lub kręcenie „ósemek”, konieczne jest zasięgnięcie opinii fachowego serwisanta.

Skuteczne hamowanie

Nie ma wątpliwości, że ważnym elementem, decydującym o bezpiecznej jeździe, są hamulce. Ich stan nie powinien budzić zastrzeżeń. Żeby się upewnić o poprawności działania tych elementów, wystarczy zaciskać przyciski, ruszając rowerem w przód i tył. Reakcja hamulców powinna być natychmiastowa, a Ty powinieneś czuć wyraźny opór.

Bez sprawnych hamulców nie warto wybierać się na przejażdżkę, nawet w niedalekiej okolicy. Niespodziewana sytuacja na drodze, która wymusi do zatrzymania roweru, mogłaby się skończyć tragicznie.

Jeśli nie jesteś pewien o tym, czy hamulce Twojego roweru działają poprawnie, oddaj sprzęt do serwisu.