Jak rozpocząć swoją przygodę z fotografowaniem?

Jak rozpocząć swoją przygodę z fotografowaniem?

Dla wielu osób fotografia jest nie tylko pasją, ale też źródłem dochodów. Rozpoczęcie swojej przygody z nią wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie chodzi tutaj tylko o zakup dobrej jakości aparatu fotograficznego. Jeśli chcemy uzyskać wyjątkowo dobre efekty, trzeba przygotować się na sporo wydatków.Jest kilka kluczowych akcesoriów, które powinien mieć każdy fotograf. Nie brakuje również dodatkowych gadżetów, ale na nie przyjdzie pora z czasem. Na czym wobec tego skupić się, jako początkujący fotograf?

Czas na fotografowanie – czego będziemy potrzebować?

Mogłoby się wydawać, że wystarczy udać się do sklepu i kupić aparat fotograficzny z obiektywem, aby móc rozpocząć swoją przygodę jako fotograf. W praktyce wygląda to jednak trochę inaczej. Nie bez powodu powstały różnego typu akcesoria fotograficzne. Wiele z nich rzeczywiście nie jest niezbędna fotografowi, ale bez niektórych trudno jest się obejść. Gadżety fotograficzne ułatwiają i uprzyjemniają fotografowanie. W zależności od poziomu zaawansowania i doświadczenia potrzebne będą inne akcesoria. Jeśli chcemy być w stanie pomieścić wiele zdjęć w jednym miejscu, to należy wyposażyć się w pojemną kartę pamięci, najlepiej od razu w kilka. Do tego jeszcze potrzebny będzie szybki czytnik kart pamięci, który można podłączyć do laptopa i zgrać na dysk zdjęcia, filmy.

Dalej mamy lampę błyskową. W niektórych aparatach fotograficznych jest ona już wbudowana, ale nie zawsze. Warto kupić dodatkową, zewnętrzną lampę, szczególnie model z ruchomą głowicą. Z takim sprzętem z łatwością można doświetlić każdy kadr. Obecnie do wyboru jest wiele rodzajów lamp błyskowych, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, zgodnego z potrzebami i preferencjami. Bardzo ważne jest to, aby sprawdzić, czy dana lampa pasuje do posiadanego modelu aparatu.

Profesjonalna fotografia – co jeszcze się przyda?

Fotografowanie w różnych warunkach wymaga użycia statywu, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie stabilnego podparcia przy problematycznym oświetleniu. Przy wyborze tego gadżetu należy mieć na uwadze to, aby był odporny na zniszczenie, posiadał solidną obudowę i był relatywnie lekki. Nikt nie chce przecież targać ze sobą ciężkiego statywu z miejsca do miejsca. Jako, że aparat fotograficzny jest kluczowy i kosztowny, należy zaopatrzyć się w torbę, plecak czy futerał do niego. Im więcej dodatków do aparatu, tym potrzebna jest pojemniejsza torba, aby wszystko to pomieścić. Godny polecenia jest np. plecak typu sling, który przewiesza się przez ramię i umożliwia swobodny dostęp do całej jego zawartości z różnych stron.

Fotografowi przyda się obudowa podwodna, aby nie doszło do zamoczenia i zabrudzenia aparatu. Powinna ona być oczywiście dopasowana do posiadanego modelu aparatu. Najlepiej jest postawić na taką od renomowanego producenta. Na listę rzeczy do kupienia dla fotografa można wpisać konwertery i adaptery. W przypadku telekonwerterów możliwe jest przykładowo dwukrotne wydłużenie ogniskowej obiektywu. Stosowanie adapterów pozwala na korzystanie z dodatkowych obiektywów w różnych standardach. Zwiększa to znacznie możliwości fotograficzne.