Klasyczna rozrywka dla inteligentnych osób

Klasyczna rozrywka dla inteligentnych osób

Współcześnie jesteśmy bombardowani z każdej strony różnymi formami rozrywki. Praktycznie w każdym salonie znajdziemy jakąś konsole do gier, na ścianach można znaleźć tarczę do gry darty, a w niektórych bogatszych wersjach stół obrotowy bilardem stanowi centrum rozrywkowe dla gości i domowników. Niejednokrotnie zapomniano już o tym, jak fascynujące potrafią być może nieco zaniedbane formy rozrywki, jakimi są gry planszowe. W niektórych miastach istnieją nawet puby, w których można zamówić chińczyka czy inną planszówkę. Gwarantuje to wspaniałą zabawę dla całego grona przy kuflu zimnego piwa.

Jedną z najbardziej wyrafinowanych form takiej rozrywki są tradycyjne szachy. W dzisiejszym świecie coraz mniej ludzi przywiązuje wagę do umiejętności strategicznego myślenia podczas gry w szachy. Znacznie łatwiej usiąść przed telewizorem z padem w ręku i zabijać wirtualnych przeciwników bez głębszej refleksji. A właśnie to strategiczne myślenie jest elementem wyróżniającym osoby inteligentne od innych. Szachy rozwijają sposób myślenia z przewidywaniem, na kilka kroków do przodu. Niewątpliwie będzie to przydatne w zwykłym życiu. Trenowanie takiego sposobu myślenia jest niezwykle ważne u młodzieży. Dzięki szachom przygotują się na życiowe problemy, a mianowicie będą w stanie przewidzieć przynajmniej niektóre z nich i z odpowiednim wyprzedzeniem zareagować.

Coraz częściej rozmowy kwalifikacyjne do większych korporacji są tak ułożone, że nawet ten element myślenia strategicznego jest weryfikowany. Rozmowy są często wieloetapowe i podczas którejś jej części kandydaci dostają do rozwiązania różnego rodzaju zadania. Mogą one być związane z myśleniem strategicznym. W przedsiębiorstwach finansowych jest to szczególnie istotne i może wystąpić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego warto grać w szachy.

Na szczęście istnieją na świecie jeszcze koneserzy szachów. Dla takich osób szachownica to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia salonu. Na rynku obecnie mamy do wyboru różnego rodzaju szachy wykonane z najróżniejszych materiałów. Najpopularniejsze, drewniane zestawy można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Dla bardziej wyrafinowanych graczy importuje się drewno z różnych zakątków świata i rzeźbi rzemieślniczo figury szachowe. Cena takiego kompletu może często przyprawić o zawrót głowy. Ale dla prawdziwego szachisty, który do tego chciałby posiadać wyjątkowe szachy wydanie kilkuset złotych to nie problem. Bardzo modne jeszcze kilka lat temu były szachy magnetyczne. Szachownica była wykonana z metalu, a figury posiadały od spodu magnes. Takie komplety często były rozmiarów kieszonkowych. Można zabrać taki komplet w plener i na przykład na campingu oddać się chwili przyjemności na partyjce. Nie zawsze przecież świeci słońce, a partyjka szachów na pewno pomoże miło spędzić czas w niesprzyjające kąpielą dni. Dlatego warto posiadać w rezerwie chociaż kieszonkową formę szachów. Obecnie wszyscy grają już online, ale nic nie zastąpi tradycyjnego, fizycznego kontaktu z pięknie wyrzeźbionymi figurami z drewna.