Materac na palety – modne rozwiązanie do domu i ogrodu

Materac na palety – modne rozwiązanie do domu i ogrodu

Jeśli przeglądasz magazyny lub strony www poświęcone dekoratorstwie, to na pewno nie raz i nie dwa rzuciły Ci się w oczy meble z palet. Czy łatwo je wykonać? Jak dobrać i zamontować materace? Sprawdź!

Skąd moda na materace na paletach?

Meble z palet to powszechny widok w magazynach wnętrzarskich – ale nie tylko! Idealnie sprawdzają się również w ogrodach, na balkonach… Z tego materiału można właściwie zrobić wszystko: od łóżka, poprzez wygodne ławy, po stoliki i garderoby.

Moda na meble z europalet wpisuje się w ekologiczny trend. Wykorzystanie palet – de facto już nam niepotrzebnych – to czysty recykling! Do tego jest to rozwiązanie bardzo estetyczne, stosunkowo tanie, naprawdę trwałe i wciąż oryginalne.

Jako że pojawiła się taka moda, to wiele firm oparło na tym swój biznes i można zakupić gotowe meble. O wiele więcej satysfakcji daje jednak ich samodzielne stworzenie.

O czym pamiętać, dobierając materac na palety?

W sieci oraz w magazynach poświęconych tematyce meblarskiej znajdziemy mnóstwo instrukcji co do tworzenia mebli z palet. Skupmy się jednak na meblach z palet, które wymagają od nas użycia materaca, czyli na łóżkach i kanapach. W zależności od rodzaju mebla, potrzebny będzie inny typ materaca!

Jak wybrać materac na łóżko z palet?

Projekt wybrany, palety zakupione (lub odnalezione zakurzone w kącie garażu)? Pozostało dokładne oczyszczenie i szlifowanie, malowanie i złożenie łóżka… No i najważniejsze – wybór materaca. W porównaniu do kosztu samych palet będzie to na pewno największy wydatek, niemniej konieczny.

Wybierając materac do spania, powinniśmy się kierować przede wszystkim jego dopasowaniem do naszych indywidualnych potrzeb oraz wagi. W innym razie materac nie spełnia swoich funkcji: nie daje właściwego podparcia dla kręgosłupa, nie pozwala na uzyskanie zdrowego snu niezbędnego do zregenerowania się organizmu.

Jak wybrać dobry materac do spania?

Materace na palety w tym przypadku nie będą się niczym różnić od tych do zwykłego łóżka. Przede wszystkim mają być wygodne i mają gwarantować kręgosłupowi właściwe wsparcie.

Generalnie ze względu na rodzaj wypełnienia materace możemy podzielić na sprężynowe oraz piankowe. Jest to jednak bardzo ogólny podział – w obu kategoriach znajdują się zarówno lepsze, jak i gorsze rozwiązania. W pierwszym przypadku sugerujemy przetestowanie materaca kieszeniowego (gdzie każda sprężyna pracuje osobno), a w drugim wykonanego z nowoczesnej pianki termoelastycznej (dopasowującej się do sylwetki wskutek wydzielanego przez ciało ciepła).

Twardość materaca dopasowana powinna być do wagi użytkownika – wyjątkiem są osoby cierpiące na konkretne schorzenia kręgosłupa, wówczas zalecenia lekarskie mogą być inne. Parametr ten oznacza się literką „h” oraz cyferką, symbolizującą poziom twardości właściwy dla danej wagi. Dobre materace mają co najmniej kilka stref twardości, czyli w jednych częściach są bardziej miękkie, w innych bardziej twarde (tam, gdzie nacisk ciała jest większy).

Ważne jest także to, aby materac posiadał wysoką elastyczność punktową, czyli żeby uginał się jedynie w tym miejscu, w którym powstaje nacisk. Dzięki temu ciało otrzymuje takie oparcie, jakie jest mu potrzebne.

Warto też pamiętać, że łóżko z palet od zwykłego łóżka znacząco się różni. Najczęściej znajduje się ono znacznie bliżej podłogi, jest też mniej zabudowane – wszystko to sprawia, że użytkownik jest w większym stopniu narażony na działanie różnych szkodliwych czynników zewnętrznych. W dywanach gromadzą się roztocza, zarodniki grzybów czy pleśni! Oprócz tego na podłodze zbiera się kurz i pył. Im bliżej podłogi śpimy, tym więcej wdychamy tych substancji…

Dlatego też dobrą opcją na łóżko z palet jest materac wykonany z antyalergicznych i przewiewnych materiałów. Niektóre posiadają nawet właściwości przeciwgrzybiczne oraz hamujące rozwój bakterii! Higienę materaca dodatkowo ułatwi specjalny pokrowiec.

Pamiętajmy też o dokładnym wymierzeniu łóżka z palet – powinno być ono nieco większe niż sam materac.

Jak wybrać materac na kanapę z palet?

Palety sprawdzają się jako świetny materiał nie tylko na łóżko, lecz także na ławkę czy kanapę – taki mebel doskonale prezentuje się w ogrodzie lub na tarasie.

Żeby jednak móc wygodnie wypoczywać, potrzebne są materace i poduszki na palety. Teoretycznie do tego typu mebli dobrana może być cienka gąbka tapicerska, obita materiałem lub same wygodne poduchy. Jeśli jednak planujesz często przesiadywać na swoim dziele z palet, a cenisz sobie zdrowie swojego kręgosłupa… wybierz dobry materac. Wtedy kilkugodzinny relaks w ogrodzie na pewno będzie przyjemniejszy i nie spowoduje bólów pleców.

W takim przypadku można postawić na nieco tańsze materace niż przy łóżku – koniec końców na kanapie czy ławce będziemy okazjonalnie przesiadywać, a nie sypiać. Na takich meblach sprawdzają się twardsze materace (nie musimy ich już dopasowywać do wagi użytkowników, byłoby to zresztą dość trudne, bo z mebli będą korzystać różne osoby) oraz niższe od tych łóżkowych. Bardzo ważne: materac powinien mieć wodoodporny pokrowiec!

Meble ogrodowe czy tarasowe muszą być odpowiednio zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli to zrobimy, będą nam mogły służyć przez naprawdę długie lata! Bezproblemowo można je przenieść do garażu lub innego schowka na okres zimowy, a w razie gdyby zostały uszkodzone, łatwo i tanio da się zreperować powstałe szkody.

Jak zamontować materac na paletach?

Jeśli mamy już dobrany materac do naszych mebli – czy to łóżka, czy też kanapy/ławy – trzeba pamiętać jeszcze o jego właściwym przymocowaniu. Bez tego materac na paletach będzie się przesuwać, uniemożliwiając wygodny wypoczynek!

Jednym ze sposobów jest przyklejenie na paletę (na której ułożony będzie materac) płyty, a na niej fragmentu dywanu lub wykładziny, które zapobiegną ślizganiu się materaca. Można także przymocować rzepy do konstrukcji oraz od spodu materaca.