Posprzątaj mieszkanie

Przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż, nie zapomnij o dokładnym posprzątaniu całego mieszkania. Ważne jest, aby nie pozostawić zakurzonych zakamarków ani paprochów pod meblami. Upewnij się, że pajęczyny zostały usunięte ze ścian, a obrazy odkurzone z kurzu. Należy również zwrócić szczególną uwagę na parapety, grzejniki i karnisze, gdzie zazwyczaj gromadzi się kurz, ale które mogą umknąć uwadze podczas sprzątania. Blaty i szafki w kuchni muszą zostać dokładnie wyczyszczone, a powierzchnie segmentów i półek starannie odkurzone.

Jeśli obicia krzeseł lub tapicerka mebli wypoczynkowych są zabrudzone lub pełne sierści psów lub kotów, niezbędne jest ich dokładne oczyszczenie i usunięcie włosów. Na rynku dostępne są różne produkty do czyszczenia tapicerki, jednak jeśli nie czujesz się na siłach, warto skorzystać z usług profesjonalnych pralni. Dywany i chodniczki również powinny zostać dobrze wyprane. Jeśli mają jakieś przetarcia lub są przestarzałe, lepiej na czas prezentacji je schować i wynieść z domu. W pokoju dziecięcym poukładaj zabawki, a te, które nie muszą być widoczne, schowaj do szafek.

Okna

Potencjalni klienci zwracają szczególną uwagę na okna, oceniając ich szczelność, stan techniczny oraz użyty materiał. Brudne plamy czy smugi na szkle mogą mocno wpłynąć na odbiór nieruchomości, dlatego przed prezentacją mieszkania pierwszym oglądającym, konieczne jest dokładne umycie okien, ościeżnic, parapetów i szyb.

W przypadku starych, zniszczonych i nieszczelnych okien, warto rozważyć ich wymianę na nowe. Po takiej zmianie pamiętajmy o usunięciu naklejek z ościeżnic i dokładnym wyczyszczeniu szyb, aby efekt był naprawdę imponujący.

Okna pełnią także ważną rolę w doświetleniu wnętrza. Zaleca się zrezygnować z ciężkich zasłon w ciemnych kolorach i zamiast tego wybrać lekkie, zwiewne tkaniny w jasnych barwach. Dzięki nim do mieszkania wpłynie więcej naturalnego światła, a okno będzie wydawało się optycznie większe, a cała przestrzeń bardziej przestronna. Zadbajmy również o to, aby z parapetu zniknęły duże rośliny doniczkowe, które mogą zasłaniać światło i zmniejszać doświetlenie pomieszczenia.

Podłogi

Podczas przygotowania mieszkania do sprzedaży, bardzo ważne jest zadbanie o czystość podłóg w każdym pomieszczeniu. Nie można pozostawić kurzu w rogach, za drzwiami, pod meblami czy kanapą. Detergenty do mycia podłóg powinny być delikatne, aby uniknąć zbyt intensywnych zapachów. Po sprzątaniu warto również dokładnie wywietrzyć mieszkanie, aby usunąć ewentualne resztki zapachu.

Parkiet w mieszkaniu to wielka zaleta, którą klienci doceniają, szczególnie gdy jest wykonany z naturalnego drewna. Jednak należy zwrócić uwagę na jego stan techniczny i wygląd desek. Jeśli parkiet jest poplamiony i zniszczony, warto rozważyć cyklinowanie, czyli odświeżenie powierzchni drewna. Jeśli nie czujemy się na siłach do wykonania tego zadania samodzielnie, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, najlepiej przed przystąpieniem do ogólnego sprzątania mieszkania.

W przypadku zniszczonej podłogi z płytek PVC, dobrym rozwiązaniem może być montaż paneli podłogowych. Jest to stosunkowo niedrogi sposób na odmianę wyglądu wnętrza, który może znacząco podnieść wartość nieruchomości. Dobór odpowiednich paneli pozwoli na stworzenie estetycznej i atrakcyjnej podłogi, co z pewnością będzie korzystne podczas prezentacji mieszkania potencjalnym klientom.

Usuń przykre zapachy

Pierwsze wrażenie, które odbieramy podczas oglądania mieszkania, jest kształtowane przez nasze zmysły, nie tylko wzrok, ale także węch. Dlatego tak ważne jest zadbanie o przyjemny aromat i świeże powietrze. Nieprzyjemne zapachy, które mogą wynikać z brudnych ubrań, starych mebli, zwiędłych kwiatów lub zwierzęcych akcesoriów, muszą zostać usunięte. Zapachy z kuchni, chociaż dla jednych mogą być przyjemne, dla innych mogą być drażniące. Dlatego warto dokładnie wywietrzyć mieszkanie przed prezentacją.

Podczas zwiedzania mieszkania, potencjalni kupujący chcą poczuć świeże i czyste powietrze. Jeśli wnętrze jest zaduszone, mogą szybko stracić zainteresowanie i zrezygnować z zakupu. Warto zastanowić się nad ozonowaniem mieszkania jako sposobem na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Alternatywnie, można użyć subtelnych zapachów w aerozolu, ale należy to zrobić kilka godzin przed spotkaniem klientów, aby uniknąć nadmiernego i przytłaczającego aromatu. Wybierając zapachy, powinny być delikatne i neutralne, nie zbyt słodkie ani zbyt ostre, aby pozostawić subtelny i przyjemny zapach we wnętrzu.