Umiejscowienie okien względem stron świata jest jednym z kluczowych czynników, na które zwracamy uwagę przy wyborze domu lub mieszkania. Nie tylko wpływa ono na estetykę i atrakcyjność wnętrza, ale również ma duży wpływ na nasze samopoczucie oraz komfort korzystania z przestrzeni mieszkalnej. Dlatego warto zrozumieć, jakie konsekwencje może mieć odpowiednie rozmieszczenie okien w naszym mieszkaniu.

Przede wszystkim, odpowiednie nasłonecznienie mieszkania ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Naturalne światło słoneczne wprowadza do wnętrza pozytywną energię, poprawia nastrój i podnosi jakość życia. Wielu z nas preferuje mieszkania z oknami skierowanymi na południowy zachód, ponieważ umożliwia to optymalne nasłonecznienie w popołudniowej porze dnia. Jednakże, taka ekspozycja nie zawsze jest uzasadniona, ponieważ zależy od naszego trybu życia oraz specyfiki danego pomieszczenia.

Warto pamiętać, że wymóg nasłonecznienia mieszkania został uregulowany prawnie. Według ustawy, przynajmniej jedno z pomieszczeń w mieszkaniu powinno mieć zapewniony trzygodzinny czas nasłonecznienia w dniach równonocy, czyli 21 marca i 21 września. Jest to istotne dla naszego zdrowia i komfortu wewnętrznego.

Nie można zapominać, że inne czynniki również wpływają na ilość światła, które dostaje się do mieszkania. Wielkość okien, usytuowanie lokalu w budynku oraz obecność przeszkód, takich jak inne budynki, słupy czy drzewa, mogą wpłynąć na nasłonecznienie pomieszczeń. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na kwestię odpowiedniego docieplenia ścian budynku. Dobrze wykonane izolacje termiczne mogą pomóc w utrzymaniu ciepła w pomieszczeniach, co jest szczególnie istotne w okresie zimowym.

Przy wyborze mieszkania, warto również dostosować układ wnętrza do swojego trybu życia. Choć popularne są mieszkania z ekspozycją na południowy zachód, to nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie dla każdego. Osoby, które w ciągu dnia pracują lub spędzają czas poza domem, mogą bardziej docenić mieszkanie z oknami skierowanymi na inną stronę, tak aby wieczorem, po powrocie do domu, móc cieszyć się przyjemnym i delikatnym światłem.

Jaka ekspozycja będzie odpowiednia dla konkretnego pomieszczenia?

Nasłoneczniony salon dzięki ekspozycji okien od południa

Pokój dzienny jest reprezentacyjną częścią domu, w której przyjmujemy gości i spędzamy czas, relaksując się. Aby stworzyć przyjemną atmosferę i wrażenie przestrzeni, warto umiejscowić okna w salonie na południe lub zachód. Dzięki temu salon będzie nasłoneczniony przez większość dnia, co wprowadzi naturalne światło do wnętrza. Starannie dobrana ekspozycja okien pozwoli także na cieszenie się różnorodnością światła o różnych porach dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na odpowiednie rozmieszczenie okien, by równomiernie oświetlały pomieszczenie z różnych kierunków.

Odpowiednie światło w pokoju przeznaczonym do pracy

Pokój, który pełni funkcję biura lub miejsca pracy, powinien mieć okna skierowane w stronę wschodnią lub północną. Dzięki temu unikniemy nadmiaru światła słonecznego, który może męczyć nasze oczy, zwłaszcza podczas długich godzin pracy przed monitorem komputera. Dodatkowo, ekspozycja okien od wschodu lub północy pozwoli utrzymać niższą temperaturę w pomieszczeniu, co przyczyni się do większego komfortu termicznego podczas pracy.

Komfort termiczny w kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, w którym gromadzi się dużo ciepła podczas gotowania. Dlatego ekspozycja okien w kuchni powinna być dobrana tak, by ograniczyć nadmiar słońca. Okna kuchenne skierowane na wschód lub północ sprawią, że pomieszczenie będzie odczuwać przyjemny chłód. Ważne jest również, aby światło równomiernie oświetlało blat kuchenny, dlatego warto rozważyć zamontowanie niskich okien panoramicznych, które zapewnią odpowiedni komfort termiczny pomieszczenia.

Wschodnia ekspozycja okien w sypialni

W sypialni najlepiej sprawdzą się okna skierowane na wschód. Dzięki temu o poranku pokój wypełni się blaskiem wschodzącego słońca, co może pozytywnie nas nastroić i dodać energii na cały dzień. Południowa ekspozycja okien nie zapewni takiego efektu, ponieważ sypialnia będzie ocieniona zarówno rano, jak i wieczorem. W lecie wschodnia ekspozycja zapewni też schłodzenie pomieszczenia do wieczora, co korzystnie wpłynie na jakość snu.