Wielu ludzi, zwłaszcza mieszkających w dużych miastach, decyduje się na niewielkie mieszkania o ograniczonym metrażu, takie jak kawalerki czy mikroapartamenty. Często zastanawiają się, jak wizualnie powiększyć te małe przestrzenie, aby wydawały się bardziej przestronne niż w rzeczywistości. W tym krótkim przewodniku podpowiemy kilka designerskich trików, które pomogą optycznie powiększyć przestrzeń w takich małych mieszankach.

Lustra

Lustra to doskonały sposób na optyczne powiększenie przestrzeni w pomieszczeniach. Wykorzystanie luster w odpowiednich miejscach może stworzyć iluzję większej przestrzeni. Jeśli zawiesimy lustro w pobliżu okna, to odbijając widok z zewnątrz, stworzy ono wrażenie dodatkowego okna, które rozjaśni i rozświetli wnętrze. Elementy szklane w meblach również mają podobny efekt - na przykład szklana kabina prysznicowa lub przezroczysta zasłona prysznicowa w łazience może sprawić, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Dzięki tym prostym trikom można osiągnąć wizualne powiększenie przestrzeni w pomieszczeniach, które są ograniczone pod względem metrażu.

Meble wielofunkcyjne

Warto postawić na meble wielofunkcyjne, które są świetnym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach. Pufy z dodatkowymi skrytkami pozwalają na przechowywanie różnych przedmiotów, jednocześnie pełniąc funkcję wygodnego siedziska. Szafy z dobrze przemyślanym systemem przechowywania umożliwiają optymalne wykorzystanie przestrzeni, pomagając utrzymać porządek w pomieszczeniu.

W przedpokoju warto rozważyć zakup ławki, która oprócz służenia jako miejsce do siedzenia, może spełniać rolę schowka na buty lub inne drobiazgi. Meble na zamówienie są doskonałym rozwiązaniem, ponieważ można je dopasować do indywidualnych potrzeb i wymiarów pomieszczenia. Chociaż mogą być nieco droższe niż gotowe zestawy, pozwalają na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni i optymalne powiększenie jej wizualnie. Dzięki meblom wielofunkcyjnym można osiągnąć funkcjonalność, porządek i harmonię w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni.

Dobór kolorów

Podczas aranżacji i wykańczania pokoju, warto zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich kolorów ścian, ponieważ będą one tworzyć tło dla całego wystroju. Jasne odcienie szarości, beżu, pastele i biel to kolory, które optycznie powiększą pomieszczenie. Ważne jest również, aby sufit był jaśniejszy od ścian, co sprawi, że wyda się on wyższy, a pokój zyska na przestrzeni.

Podczas optycznego powiększania pokoju kolorami, warto wybrać ograniczoną paletę barw. Nie musimy malować całego pokoju na jednolity nudny odcień beżu. Lepiej zdecydować się na dwa lub trzy dominujące kolory. Zbyt wiele kolorów może działać na niekorzyść i przytłaczać pomieszczenie. Możemy uzyskać świetne efekty, łącząc na przykład biel, intensywną żółć i czerni. Nawet w małym pokoju czarny kolor może być wykorzystany w formie niewielkich akcentów dekoracyjnych, które nadadzą wnętrzu charakteru.

Nie zapominajmy, że biały zawsze jest doskonałym tłem. Jeśli planujemy malować wzory na ścianie w czarnym kolorze lub umieszczać na niej ciemne dekoracje, warto zadbać, aby tło było w kolorze białym. To pomoże w stworzeniu efektu głębi i wrażenia większej przestrzeni.

Oświetlenie

Nie można zapominać o znaczeniu światła podczas aranżacji mniejszych pomieszczeń. W takich przypadkach warto postawić na oświetlenie punktowe, które doskonale oświetli cały pokój, a jednocześnie stanie się jego piękną ozdobą. Zamiast jednego dużego żyrandola na suficie, który mógłby przytłoczyć przestrzeń, lepiej zdecydować się na lampy stojące, lampki stołowe i kinkiety, które rozproszą światło równomiernie w całym pomieszczeniu.

Umieszczenie lamp naprzeciwko luster może stworzyć interesujące efekty optyczne, które po zmroku dodatkowo powiększą wizualnie pokój. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia, możemy podkreślić walory dekoracyjne wnętrza, skupić światło na interesujących elementach wystroju i sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przestronne. Wybierając odpowiednie źródła światła, potrafimy znacząco wpłynąć na atmosferę w pomieszczeniu i uczynić je bardziej komfortowym i przyjemnym miejscem do przebywania.

Jednolita podłoga

Wielu z nas przyzwyczaiło się do tworzenia wizualnych podziałów w pomieszczeniach poprzez różne rodzaje podłóg, takie jak płytki ceramiczne w łazience i kuchni, drewniany parkiet lub panele w pokojach, oraz płytki podłogowe lub gres w przedpokoju. Jednak takie różnorodne podłogi mogą optycznie zmniejszać przestrzeń, zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń.

Jednym z rozwiązań, które doskonale sprawdza się na małym metrażu, jest zastosowanie jednolitej podłogi we wszystkich pomieszczeniach. Obecnie na rynku dostępne są wysokiej klasy produkty, które pozwalają na stosowanie drewna, paneli, czy winylu także w pomieszczeniach wilgotnych, jak łazienka czy kuchnia, oraz w miejscach o dużym ruchu, jak przedpokój. Wystarczy wybrać odpowiednio trwały i wytrzymały rodzaj podłogi, aby uniknąć problemów z wykończeniem całego mieszkania.

Jednolita podłoga nadaje pomieszczeniom spójność i harmonię, a także sprawia, że wydają się większe i bardziej otwarte. Eliminując różnice między podłogami, unikamy wizualnego podziału i uzyskujemy efekt wizualnie powiększonej przestrzeni. To proste rozwiązanie może znacznie poprawić odbiór naszego wnętrza, szczególnie jeśli mierzymy się z ograniczonym metrażem.